Самурай и воин е едно и също. Да си воин е и призвание, и необходимост, и работа. Политик на японски се пише с една буква, която грубо казано означава „живее”. /б.а. усмихва се подигравателно/ Аааа, значи политикът иска да продължава непрекъснато да живее и да бъде политик, иска да продължава да си е на топлото място… Дори и да им кажат, да ги подканят, да протестират да спрат да се занимават с политика, те не престават и не искат да се откажат. Политиците нямат възможността да си направят сепуко, само самураите умеят това. Това е до поемеш отговорност.
Сенсей Секигучи Комей е самурай от 21 –во поколение. Продължава традициите, свързани с буду – дисциплината Яй Джуцу. Обучава и жени – самураи. В Поморие той, заедно с Ногучи Сенсей, която също е самурай, бе гост на семинар, организиран от „Булкемпо”, който минава под знака „SNINKEN”.
Предварително бях изпратила въпросите си към сенсей Секигучи Комей. И аз, вероятно и той, предполагахме, че разговора ни няма да е повече от час. „Съдбата си знае работата”, изрече той обаче, когато надхвърлихме два часа и половина.
Топли очи и режещ глас, когато го питам какво е първото, което трябва да направи един самурай, тръгнал по Пътя…
Подарява ми малък талисман – камбанка за късмет, но съм сигурна, че усеща, че всъщност късметът върви с мен, щом мога да докосна удивителната му философия.
До него жената – самурай Ногучи Сенсей излъчва изумително спокойствие, спокойствие обаче, което ако можеш да пипнеш е твърдо като стомана. Тя е на 83 години, което за българските представи е истински шок.
- За мен е чест да мога да се докосна до мъдростта и знанието Ви, сенсей Секигучи Комей. Семинарът, организиран от „Булкемпо”, на който сте поканен, минава под знака „SNINKEN”. Това означава „Истински меч” и се използва, когато се твори нещо истинско, а не лицемерно, или фалшиво. Вие казвате, че истинският човек е с извисен дух и чисто сърце. И че той е „SHINKEN”. Възможно ли е обаче човек, който е бил далеч от извисения дух, който е бил силно егоистичен и с болестно его, да намери пътя към „SHINKEN” и как?
- SHINKEN преведено от самурайски може да означава буквално меч, но като цяло това означава и правилното използване на меча не само като техника, а и като сърце.
Трябва духовно правилно да знаем как и кога да държим меча. Ние сме дошли тук не да покажем как точно да режем, да замахваме и как технически да използваме катаната. Ние сме тук, за да да покажем самурайския дух, който е в сърцето на хората и как можем да го изявим този самурайски дух, за да излезе той наяве.
Самураите, казано по духовито, не слагат нищо в корема си.
Те не приемат подаръци и не влизат в схеми, защото всъщност тяхното цяло е силата да умреш, принципът „SHI” – на смъртта. Те не приемат тези неща, които останалите са свикнали да приемат като прибавени блага, защото всичко им е подчинено на този извисен дух, който им позволява постоянно да си мислят за това как трябва да умрат чисти, ако се наложи. И затова не си позволяват подобни неща, мислейки в тази посока. Принципа „SHI” /б.а – на смъртта/ – да умреш чист предполага според нас, че каквито и облаги да ти се предлагат, когато стигнеш до този принцип, по никакъв начин няма как да се изкушиш и по никакъв начин подобни облаги не биха могли да ти помогнат.
Самураите служат на своите Господари, да го наречем така, служат на държавата, но те мислят за принципа „SHI” и колкото и да получават – за тях това няма решаващо значение. На тях им е абсолютно достатъчно да изпълняват дълга, който имат към себе си и дълга, който изпълняват към своите близки. Те не се интересуват от придобивки по някакъв друг начин. Принципът „SHI” самураите изпълняват на първо място за държавата и за тези, които са над тях в йерархията и за това биха дали живота си. Обществото на самураите и преди, и сега, е най-общо казано общество на дълга. През годините това не се е променило изобщо. Самураите не мислят за своето собствено его и за себе си. Егото е подчинено изцяло на държавата и на този, който е по-висш от тях, както и на принципа да умреш чист с идея и кауза.
- Тук сте по покана на „Булкемпо” и Велин Хаджолов. Той е мой приятел и знам, че той е Ваш ученик от 10 години, а от две години работите заедно. Простете ми нахалството, но като разследващ журналист аз обичам да си пъхам носа навсякъде и ще Ви попитам нещо, което много искам да си изясня. Няма да бъркам надълбоко, но знам, че освен самурай Вие сте и човек, който с целия си дух работите за сигурността. Кажете ми, моля Ви, възможно ли е в държава, в която аз живея, където националната ни сигурност е пробита, да намерим ключа към самурайско възпитание на хората, които работят там, за да водят битката със злото с истинска отговорност, а не подвластни на корупцията?
- И да кажа, че може да се повлияе и помогне на националната сигурност, и да кажа, че не може – и двете неща са правилни. Това единствено зависи от Учителя и Човека, който се занимава с това. Ако той сам реши да го направи, ако си постави за цел, както и хората около него ако са достатъчно верни и му съдействат, това може да се случи. Това е като рисуването с меч.
Когато си вътре в държавата, вътре в проблема, ти не можеш да имаш най-точната представа за добро и лошо, ти при всички случаи си повлиян от ситуацията, в която си затънал и в която си задълбал. Самураи има на всяко ниво в живота. Самураят не е само японец, който е облечен подобаващо и размахва меч, самураи има на всички нива в живота. Както и Вие сте самурай във вашата професия, стига да я вършите с това отношение към дълга, за което говорихме, към родината, към държавата, към смъртта…
Вие също сте Сенсей и аз Ви наричам така, защото ако Вие сте намислили нещо и вярвате в това, което правите и докрай си отстоявате позициите, и хората около Вас Ви подкрепят и са Вашия екип, Вие сте самурай на тази сцена, в тази ситуация. И в това да се помогне на България по някакъв начин зависи от самураите във всички сфери на обществото.
- Какви качества трябва да притежава съвременният самурай? Онзи, който живее в модерния свят, далечен на онези времена, които четем в книгите и гледаме във филмите? За какво трябва да носи в душата си винаги „дългия меч” и „късия меч”?
- Представете си, че България и Япония са във война и да речем, че или Япония, или България е победила, просто едната страна е победила. Победила е едната страна, но владетелят в тази страна, която уж е излязла победител, не се оказва толкова сполучлив. И какво се оказва? Самураите са се борили за тази победа, борили са се за този владетел, но въпреки че страната не е вече във война и е победила, и това е нещо хубаво, вътрешния ред и владетелят съвсев не са толкова в ред. Дългият меч се използва във войната за да се защити държавата, президента, владетеля. Докато с късия меч се решават вътрешните проблеми. С късия меч се решават вътрешните противоречия. Например, ако Вие сте виновен за това, че вътре нещата не стоят добре в ситуацията, с късия меч вашия живот трябва да бъде отнет. Дълъгият меч се използва за битката на вън, а късият меч е за разрешаване на нещата във вътрешния кръг. Това важи и в духовен смисъл.
Днешният живот е подчинен на икономиката, така че днешните съвременни самураи са бизнесмените. Какъв е дългът на съвременния самурай? Това е да подържа добра икономическа ситуация в държавата, или ако е на по-ниско ниво – да подържа фирмата, която има. По този начин в Япония след Втората световна война, когато държавата бе на ниво нула, съвременните самураи успяха да я вдигнат с много труд и с много последователност. Съвременните самураи се различават от предходните преди войната по начина на държане на меча, който е различен. Преди и след Втората световна война светът е различен.
Назад във времето нещата са се получавали със сила. Буквална сила. След това обаче нещата вече не се получат със сила, а чрез икономика и това е битката. Истинските самураи са бизнесмените, но и хората, които работят под тях.
Например, ето сега пия кока – кола /б.а. – посочва чащата пред него с „Кока – кола”/ Фирмата не е успяла да продаде обаче кока-колата си, този продавач не е успял да продаде продукта си и той самият приема самурайския дух и си подава оставката. Няма нужда неговият шеф да го уволнява за това, че се е провалил, че фирмата, или държавата не върви. Той самият, всеки един, който не е успял да бъде успешен под каквато и да е форма, си подава оставката. С дългия меч той си реже краката. Това е принципа на дълга „SHI” – не умираш в буквалния смисъл, но си подаваш оставката и се обричаш на глад, или несъстоятелност, условно умираш… Но поемаш цялата отговорност, която си поел към фирмата, или към държавата. Има и хора, които не носят този самурайски дух и които няма да си отрежат краката нито с дългия, нито с късия меч и продължават да вършат нещата не както трябва. Сега и в армията има такива хора, които продават и купуват оръжие, например. Официално иначе има примирие, но зад кулисите тези, които не носят самурайския дух, продължават да купуват и продават оръжие и така всъщност войната продължава…
Тази представа, която Вие имате за самураите от книгите, с катаните, отговаря на три принципа, които спазва самураят – да спазват законите, да бъдат поставяни на място хората, според заповедите, да спазват дълга и да поемат отговорността за ситуацията като цяло. Те поемат отговорността и за всичко онова, което различно и неочаквано е възникнало при определена, иначе обикновена и планирана ситуация.
За държавата отговаря президента, законите се правят в парламента, изпълнителната власт се занимава с друго. Човек решава сам кога да поеме конкретна и специфична отговорност, но всъщност върху самурая се съчетавата всичко в цялост – да спазва законите, да поема отговорност, когато се налага и да си изпълнява дълга. При самурая няма разделение на властите, той е натоварен с цялата тежест на всичко, което се нарича дълг и е свързано с всичко. Така във вътрешна ситуация се използва късия меч, дори и за себе си – за самоубийство. Докато дългият меч е за защита на по-висше ниво.
Ето, Велин /б.а – Велин Хаджолов/ Сенсей е самурай. За да кажеш, че си самурай не трябва да се тръшнеш на стола с голям корем, да се отпуснещ и да кажеш – аз съм самурай. За да бъдеш самурай трябва да бъдеш уважителен, спокоен и най-вече уважителен към себе си, за да можеш да уважаваш и другите. Да знаеш кои са ти достойнствата и да можеш да уважаваш и другите. Така ще си тежиш на мястото, а не като се излегнеш и кажеш – аз съм самурай…
- От Велин Хаджолов знам, че „държава се води с ред, бой – с изненада”. Но за да водиш една държава с ред, трябва да имаш освен сила и воля, и морал. А за да имаш морал, трябва да бъдеш възпитан в подобно мислене. Кое е най-простичкото, с което трябва да започнем възпитанието на децата, за да бъдат по самурайски извисени и чисти?
- Децата трябва да бъдат обучавани от тригодишна възраст. Представете си, че едно дете не вижда. Това, което ти трябва да направищ е да му отвориш очите и да му помогнеш да прогледне по начина, по който му покажеш да го направи. Ако родителите имат тази добра нагласа, тогава децата ще ги следват и ще се получи самурайски дух. Всичко зависи изцяло от родителите. На хората им трябва подкрепа, пример и отразяване, да виждат как се развиват, иначе се предават, провалят се, развалят се. Децата чуват какво им се говори, но примерът, делата, показаването ще стигне единствено до сърцето им. Ако в семейството нещата не вървят добре, от там тръгва пътя на терористите, на престъпниците…
Трябва да има добър лидер, но всеки сам по себе си може да бъде лидер и по този начин да постига резултати. Ще ви кажа една притча. Ученикът попитал Учителя си: Кажете три неща, които са важни за една държава. Учителят отговорил: Армия, икономика, морал. Ученикът попитал: А ако само две трябва да бъдат нещата? Учителят изключил армията и отговорил: Добра икономика и морал. Ученикът пак попитал: А ако трябва да е само едно? Морал, отговорил Учителят.
С Велин се познавам от десет години. Това, което е най-важното, което сме постигнали е взаимно уважение и морал. Ние се занимаваме и с по-стари, и древни техники в бойните изкуства, с които да научим учениците – да носят тези положителни страни от древните ценности и традиции и така да ги възпитаме по един подобаващ начин.
- Да поемеш отговорност ли означава „сепуко”?
- Да, сепуко означава да поемеш отговорност. Ние, самураите, сме благодарни, че имаме възможност да направим сепуко. Политик на японски се пише с една буква, която грубо казано означава „живее”. /б.а. усмихва се подигравателно/ Аааа, значи политикът иска да продължава непрекъснато да живее и да бъде политик, иска да продължава да си е на топлото място… Дори и да им кажат, да ги подканят, да протестират да спрат да се занимават с политика, те не престават и не искат да се откажат. Политиците нямат възможността да си направят сепуко, само самураите умеят това. Това е до поемеш отговорност.
- Къде в самурайската философия е мястото на прошката?
- По времето на по-старата самурайска история е имало такъв случай. Един нинжда се е опитал да вземе живота на един самурай, но не успял. Вместо да му отвърне веднага, самураят прощава на нинджата. Нинджата се опитва да убие самурая на публично място пред много хора и е бил много успешен, техничен и ловък. След като не успява, самураят му казва – прощавам ти, защото си страхотен боец. След това го е приел в самурайските среди, казва се Ямамото. Това е прецедент. Този нинджа след това става изключително верен на самурая и влиза в най-близкото му обкръжение.
Иначе японците много прощават. Например някой открадва чащата от една японка, тя веднага започва да мисли в положителен смисъл – тази чаша е много хубава, всеки би я поискал, да я вземе пък като е решил… В същото време тя продължава да смята, че не е хубаво все пак да се взимат на хората нещата по този начин. Осъжда го вътрешно, но въпреки всичко прощава.
- Докъде се измерват границите на честта?Да бъдеш воин призвание ли е или необходимост? Кои са първите три неща, на които трябва да служи воина?
- Призванието на самурая е неговата собствена съвест. Моята радост, моето съзнание се състои в тези пет неща – да пазя теб, да пазя родината, да се грижа за децата си, да защитавам семейството си, да се бия, да бъда самурай – това е моята работа, нали?, да съм част от боя.
Самурай и воин е едно и също. Воинът самурай – това е работа. Да си самурай е работа. Няма никакво значение дали това се случва по времето на турското робство, когато си бил облечен като хайдутин и си бил в гората, или след това по времето, когато България е била освободена, или сега и не се налага точно по този начин да се биеш. Да си воин е и призвание, и необходимост, и работа.
Кои са трите неща на които трябва да служи воина? Първото нещо е – роден си самурай, ще бъдеш самурай и пак повтарям това е и призвание, и необходимост, и работа. Ти просто си самурай. Трябва да си намериш собствената техника в боя. Да знаеш къде точно се намираш в йерархията, да си знаеш точно мястото, да уважаваш околните, да не си мислиш, че на вълкът вратът е дебел, защото си върши работата сам. Да уважаваш, да си екипен. И най-важното – моралът, на който по никакъв начин не трябва да отстъпваш.
- Сенсей, в миналата година в „Шоуто на Слави” казахте, че жената – воин много рядко е участвала в бой и битки и да бъдеш жена –воин означава да го правиш дори и в дома си. Аз се занимавам с разследваща журналистика и при мен се получи обратното – воинът в мен винаги е на терен. Има нещо мъжко в това, вероятно. Отдадеността на една работа и кауза с цялото си сърце те лишава от личен живот в общоприетия смисъл. Къде е баланса и трябва ли да има такъв?
- Оръжията на журналистиката са по – остри и от катаната, от меча. С микрофон и химикалка по- бързо можеш да нарежеш човек, отколкото с катана. В принципа на Бушидо мъжете се бият навън, а жените се бият вътре, в къщата, защитат територията и къщата. Жените защитават близките и къщите на шогуна. Има и такива жени обаче – самураи. Както ми го задавате във въпроса си – мъжко – немъжко – самурай…
Дали трябва да има баланс между работата и личния живот, човек сам решава. Ще Ви дам метафоричен пример – шпионите, разследващите полицаи си слагат бронежилетки за да могат да стигнат живи до семейството си. Бронежилетката е техния баланс – те са на сто процента на работа, вършат я, но опитват да балансират така, че като са свободни да са при семействата си. В Япония семейството е издигнато в култ, там баланса е винаги между работата и имаш ли съпруг, семейство и деца.
В Япония има една жена „Металния воин” и когато я питат как балансира между това и семейството, тя отвръща: „Трудно е”.
Стремежът да има баланс, създава стрес. Не може на три места да си еднакво добър самурай. Няма как да стане. Просто човек трябва да си избере сам приоритетите. Така че всеки решава сам за себе си. Вие, като разследващ журналист, единственото към което се стремите е да показвате истината. Самият този процес ви донася баланс като резултат, като удоволетворение от свършеното, което е свързано с баланса.
- Дайте ми съвет как да се науча на търпение и да заглуша припряността си?
- Търпението и припряността са характер и това не може да се промени. Каквото и да правите… /б.а. – смее се закачливо/. Колкото и да се стараете сама на себе си да помогнете по някакъв начин – това си е „кока кола” /б.а. – посочва чащата/, както и да я прелееш, каквото и да я правиш, тя все си е „кола”… Дори и веднъж да успеете да не бързате и да не сте припряна, това също е някакъв вътрешен успех. Ето, ние двамата със сенсей Велин сме се превърннали в едни вътрешни бегачи. Седим и се гледаме, не бързаме за никъде, но вътрешно ни щъка и си мислим какво е следващото, какво трябва да ни случи… Търпението, ако можете да го тренирате по някакъв начин, може да достигнете някакъв успех, иначе си е характер.
- На какво е способен духът и силата на мисълта?
-
Духът и силата на мисълта са способни на немислимо дълбоки и високи неща. Способни са на всичко. Според целта и към това, което се стремите, а също така това, към което се стремите каква стойност има. И каква е силата на концентрацията. При възпитанието на децата това е най-голямото предизвикатество – да бъде използвана силата на мисълта и духа.
- Моята професия е много близко до тази на разследващите ченгета. Кой е основният принцип, който трябва да спазвам за да бъда самурай в тази професия?
- За да сте най-добрата в това, което вършите трябва да спазвате принципа – да вярвате на Вашите уши и на Вашите очи и това, което пишете и казвате да е пречупено през Вас, както и това, което Вие лично сте видели и усетили за нещата. Най-добре е да разчитате на себе си и да си вършите сама работата. Собствената гледна точка е плюсът във Вашата работа. Вашата работа прилича на разследващите полицаи по това, че трябва сами да си направите пътя и да си го следвате. Това да си сам на полето има и добри, има и лоши последици понякога, но винаги си заслужава като резултат. Трябва бързо и на място да взимате решения. Силна Ви прави това, което сте сама Вие.
Моят баща беше полицай. Когато прочетох предварително въпросите Ви преди нашия разговор, по някакъв начин ми напомниха за баща ми и професията му. Преди още да разбера, че се занимавате с разследваща журналистика, въпросите Ви ми напомниха работата на баща ми. С Вашите очи, с Вашите уши и можете ли да поемете отговорност за статията си и затова, което казвате – това е най-важното. Това е самурайското в тази работа – да поемете отговорност.
- Продължава ли според Вас Пътят ни отвъд смъртта?
-Не зная. Това да живеете пълноценно ще доведе резултат да живеете и след смъртта си тук. На самата Вас какво ще ви се случи Там, не знам. Каквото и да Ви се случи, във Вашата работа, във Вашите материали има SHINKEN и то продължава да живее дори без вас физически. Така че давайте, правете, отколкото по-скоро да търсите баланс. Ето сега тук, си говорим повече от два часа, но това е само една прашинка от времето. Ние обаче тлябва да я сграбчим. Сега сме се срещнали и трябва да вземем пълнотата от това. Няма значение нищо останало, освен мигът сега. Съдбата си знае работата. Срещам се с прекрасни хора и се чувствам пълен от това, и изобщо не се притеснявам когато ще срещна SHI /б.а – смъртта/ какво ще се случва след това, защото съм пълен с преживявания, впечатления, емоции, действия…
- Как да победим страховете у себе си?
- Какви са вашите страхове?
- Тук, по нащите европейски ширини като че ли страхът от смъртта е основният, а той включва в себе си всички по дребни страхове…
-
Аз съм си бъзливец… /б.а. – смее се/ И мен малко ме е страх, да си призная, от смъртта…Трябва да забравим да мислим за това. Но как да забравим да мислим за това? Постарайте се да го направите като си поставяте цели, сменете гледната точка. Аз имам ученици по целия свят, които са като мое семейство. Искам да ги предпазвам от лошите неща, ето това е моя голяма цел. А за да ги предпазвам, трябва да съм жив. Така се дистанцирам от мисли за смъртта. Поставяйте си цели, които ви отдалечават от мисълта за смъртта.
- Какво е първото, което бихте казали на някого, в чиито очи прочетете, че е готов да тръгне по пътя на самурая?
- /б.а. – започва да говори твърдо, със заповеден тон/ Направо! Напред! Концентрация и напред! Не трябва да си задава въпроси това възможно ли е, или не е възможно, ще се случи ли, или няма да се случи. Като си решил – направо и напред! Без колебания! Дори и трийсет сантиметра само да отидеш нататък, един сантиметър не се връщай назад! Дори да не мръднеш, никога не се връщай, веднъж тръгнал ли си! Върши си работата! Прави нещо! Върви напред! Това е самураят – който върви напред, който е съсредочен в целта си, който си носи дълга. Спазвай трите принципа на самурая – да си воин, да поемаш отговорност за всяко едно свое действие и да не спираш да вървиш напред, и да си вършиш работата.
- Кажете ми каква е оценката Ви за „Булкемпо”?
- „Булкемпо” го свързвам с Велин Хаджолов и с думата Точност и Точен човек. Велин е самурай, концентрирано върви напред и излъчва самурайското. Използването на козия рог в булкемпото има голяма стойност и съм много впечатлен, защото ползва старите традиции. Сега гледам българският филм „Козия рог”. Приемам го като израз на голяма стойност, че Булкемто е възприел традицията от миналото и пренася тези ценности в съвременността.
Разговаря: Веселина Томова